foto: Radek Cihla, MF DNES Demonstrace před krajským úřadem proti solárním elektrárnám . |
Protestující - jedenáct sportovních a amatérských pilotů - měli v rukou transparenty, pískali na píšťalky a provolávali heslo: "Davide Rathe, probuď se!"
Od středočeského hejtmana a dalších zastupitelů požadovali, aby výstavbě fotovoltaické elektrárny, která má vzniknout na ploše 150 hektarů, zabránili.
Elektrárna podle pilotů, z nichž několik desítek si na bývalém sovětském letišti Boží Dar u Milovic dodnes pronajímá hangáry pro rogala a malá sportovní letadla, totiž regionu nic dobrého nepřinese.
V místě pouze zlikviduje volnočasové aktivity, zdraží lidem platby za elektřinu, zničí krajinu a ani nedokáže vytvořit nová pracovní místa.
Výhodnost projektu je tak podle nich podezřelá. "Vadí nám, že celé výběrové řízení bylo konkursem šitým na míru jedné firmě. Obáváme se, že ve skutečnosti jde o to, jak postupně privatizovat obrovské strategické pozemky ležící nedaleko Prahy," řekl jeden z organizátorů akce, rogalista Jiří Zítka, který jako první člověk na světě přeletěl v roce 2000 na motorovém rogalu nad Annapurnou.
O elektrárnu se přeli také zastupitelé
Výstavba elektrárny se však nelíbí ani některým zastupitelům Středočeského kraje. Podobně jako piloti z Air klubu se domnívají, že elektrárna nevytvoří nová pracovní místa a jen utlumí rozvojový potenciál regionu.
Hejtman David Rath (ČSSD) to však odmítá s tím, že v oblasti není pro jiné projekty dostatečně rozvinutá infrastruktura. Obvinil také ODS, že chtěla areál prodat, zatímco ČSSD prosazuje jeho dlouhodobý pronájem.
ODS se nelíbí mimo jiné ani cena, za niž chce kraj areál pronajímat. Rath namítl, že tato cena vyšla z veřejné soutěže, kterou kraj inzeroval i v zahraničních médiích - v Německu, Británii či Rusku.
"Hledali jsme investory po celém světě a docela dlouho, několik měsíců, každý, kdo měl zájem, se mohl přihlásit. Bohužel se přihlásili jen čtyři zájemci a tato cena byla naprosto nejvyšší," dodal. Vítěz soutěže podle Ratha nabízí 20 až 25 milionů podle doby pronájmu. "Navíc se investor zavázal provést tam demolice, které jsou spočítány na půl miliardy," podotkl hejtman.
Proti výstavbě solárních elektráren protestovali jako první ekologové. Těm se sice líbí, že sluneční elektrárny nezatěžují životní prostředí, ale mají se podle nich stavět jen v průmyslových lokalitách, jinak hyzdí krajinu.